Chybějící zdravotní posudek vyjde seniorního řidiče i pěkně draho

Podcenění povinné lékařské prohlídky řidiče, kterou zákon zatím ukládá od 65 let věku, se může hodně prodražit. Pokud řidiči takový posudek chybí a způsobí škodu na zdraví či majetku, bude po něm jeho pojišťovna škodu vymáhat.

Vydáno: 19. 2. 2025
Kategorie: Pojistím se
Zdroj: PartnersNews

Řidičů osobních motorových vozidel ve věku 65 a více let na silnicích rok od roku přibývá. Dosažením seniorního věku ale začíná těmto řidičům i nová povinnost, kterou je pravidelná prohlídka u praktického lékaře.

Ten jim vystaví posudek o tom, že jsou zdravotně způsobilí k řízení vozidla. Dokument musí mít při řízení vždy u sebe. Na tuto lékařskou prevenci chodí držitelé řidičského oprávnění prvně v 65 letech, poté v 68 letech a následně každé dva roky.

„V roce 2023 vlastnilo řidičské oprávnění 1 530 562 lidí starších 65 let. Tato hodnota představuje přibližně čtvrtinu populace oprávněnou k řízení osobního vozidla,“ uvádí k podílu seniorů mezi řidiči osobních vozidel data Českého statistického úřadu (ČSÚ).

Ve věku 65 až 69 let drželo loni řidičské oprávnění skupiny B podle statistiků více než 490 tisíc lidí. Řidiči nejsou úplnou vzácností ani mezi lidmi ve věku 85 a více let, kterých bylo loni mezi seniory něco málo přes šest procent. A společně se stárnutím populace a prodlužováním průměrné délky dožití u nás každým rokem seniorů za volantem přibývá.

Jak ale upozorňuje finanční poradce skupiny Partners Vladimír Weiss, řidiči osobních vozidel v seniorním věku nesmí zapomínat na povinné lékařské prohlídky.

„Na viníka dopravní nehody, který má povinnost absolvovat tuto lékařkou prohlídku, ale nemá ji, pojišťovny nahlíží jako na k řízení motorového vozidla zdravotně nezpůsobilou osobu a hrozí tak regres,“ říká k následkům zanedbání této prevence.

Chybějící posudek u seniorního řidiče a vymáhání škody

Regres znamená, že pojišťovna poškozenému sice zaplatí vzniklou škodu na majetku nebo zdraví, ale následně bude vyplacené pojistné plnění vymáhat po viníkovi nehody, tedy po řidiči bez platného lékařského posudku k řízení motorového vozidla.

„Při méně vážné dopravní nehodě se dnes odškodnění běžně vyšplhá nad 100 tisíc korun, u větších škod na majetku jde o stovky tisíc korun a odškodnění za újmu na zdraví nebo smrt jde do milionů korun,“ vyčíslil pro představu finanční poradce.

Všem aktivním řidičům nad 65 let s povinností lékařské prohlídky kvůli řidičskému oprávnění proto doporučuje tuto zákonnou povinnost dodržovat a třeba si ji poznamenat do kalendáře. I když, jak dodává, za vystavení tohoto zdravotního posudku dnes řidiči – senioři u lékaře obvykle zaplatí 500 až 1000 korun.

„Anebo je možné ji spojit s pravidelnou kontrolou u praktického lékaře, na kterou mají muži i ženy bez ohledu na věk chodit každé dva roky,“ doporučuje Weiss.

Zdravotní posudek je třeba mít u sebe

Pokud řidiči starší 65 let zdravotní posudek o způsobilosti k řízení mají, ale zapomněli si ho třeba doma, pak jim při policejní kontrole hrozí spíše finanční postih. V opačném případě, kdy jsou bez prohlídky, jim hrozí pokuta ve správním řízení od pěti do 10 tisíc korun a zákaz řízení od šesti měsíců do jednoho roku. Při zaviněné dopravní nehodě pak vymáhání pojistného plnění na pokrytí vzniklé škody ze strany pojišťovny.

V této souvislosti je třeba upozornit, že pokud lékař při zdravotní prohlídce zjistí způsobilost s podmínkou, nebo dokonce nezpůsobilost k řízení motorového vozidla, pak tuto změnu obratem oznamuje obecnímu úřadu obce s rozšířenou působností, do jejíhož obvodu daný řidič spadá. Ročně takto úřady podle dat ČSÚ odejmou zhruba 3 500 řidičských průkazů. Přičemž většinou jde právě o osoby ze skupiny seniorních řidičů.

Zdravotní prohlídky řidičů se zřejmě posunou na 70 let

Podle Weisse nejednoho seniora potěší informace, že od roku 2026 se zřejmě posunou povinné zdravotní prohlídky řidičů osobních motorových vozidel o pět let na 70 let věku.

„Předkladatel změny, ministerstvo zdravotnictví, uvádí, že senioři jsou dnes zdravější a aktivnější ve srovnání s předchozími generacemi,“ říká s tím, že dalším důvodem je i tlak na snižování administrativní zátěže.

S navýšením věku pro povinné zdravotní prohlídky řidičů o pět let na 70 let počítá legislativa od roku 2026. Další výhodou má i být, že u sebe řidiči nebudou muset při řízení motorového vozidla fyzicky vozit doklad o zdravotní způsobilosti. Absolvování prohlídky a její závěr si policejní kontrola ověří online přímo na místě v registru řidičů.

Zdroj: idnes.cz